Biznes i rekrutacja

Dlaczego warto pracować w sprzedaży

O pracy w sprzedaży krąży wiele mitów i opinii. W Polsce wciąż spotykam się z przeświadczeniem, że praca w sprzedaży, to zajęcie tymczasowe, praca przejściowa, praca na przeczekanie. Jedno jest pewne: dobry handlowiec zawsze znajdzie pracę, przeglądając bowiem oferty o pracę można zauważyć, że to właśnie propozycji dla sprzedawców jest najwięcej.

Praca w sprzedaży to ciężki kawałek chleba, warto jednak podjąć to wyzwanie ze względu na korzyści, jakie zyskamy.

Pewność siebie

Praca w sprzedaży kształtuje charakter, uczy nas niezrażania się przeciwnościami. Zazwyczaj klienci nie czekają z niecierpliwością aż do ich drzwi zastuka sprzedawca odkurzacza samochodowego, nie czekają też na telefon od telemarketera, który akurat dziś ma znakomitą promocję. Dlatego też nastawienie klientów w najlepszym przypadku jest neutralne. Tylko pewność siebie i siła przebicia, pozwoli sprzedawcy, przekonać rozmówcę, że warto wysłuchać co ma mu do zaoferowania.

Doświadczenie
IMG_1305

Doświadczenie, które zdobędziesz pracując w sprzedaży jest wręcz bezcenne. Znajomość technik sprzedaży i mechanizmów psychologicznych, które wpływają na podejmowane przez ludzi decyzje, przyda się nie tylko w życiu zawodowym, ale i w prywatnym. Nawet jeżeli sprzedaż, to tylko przystanek na twojej ścieżce kariery, to kompetencje, które rozwiniesz, docenią wszyscy pracodawcy, a umiejętności sprzedażowe, przydadzą się również na kolejnych rozmowach o pracę.

Nowe znajomości.

Ludzie, to najlepszy kapitał jaki możemy zgromadzić. Kontakty, które pozyskamy w sprzedaży, dobrze zarządzane, zaowocują na całe życie. Po pierwsze, nigdy nie wiemy, gdzie i w jakich okolicznościach spotkamy ludzi, których poznaliśmy pracując w sprzedaży. Może nasz klient w przyszłości stanie się naszym pracodawcom lub wspólnikiem? Możliwości jest wiele. Po drugie, musimy pamiętać, że ludzie, których spotykamy, posiadają różne kompetencje. Dzisiaj, koleżanka z biurka obok, pracuje z nami ramię w ramię, jako sprzedawca. W przyszłości, może pracować w zupełnie innej branży, jako specjalista, którego akurat będziesz potrzebować. Sama miałam taką sytuację, gdzie koleżanka ze studenckich lat, poznana w pracy w sprzedaży, po latach pracowała jako organizatorka eventów i załatwiła mi bilety na wymarzony koncert.

 

Umiejętności komunikacyjne

Sprzedaż, to komunikacja (ta werbalna i niewerbalna). Miesiące lub lata praktyki w branży sprzedażowej, zrobią z Ciebie mistrza komunikacji. Nie tylko świetnie poradzisz sobie na rozmowie o pracę, ale też z łatwością przekonasz przyjaciół aby na wakacje jechać w miejsce, które Ty zaproponowałeś.

 

Podsumowując, umiejętności sprzedażowe, przydadzą Ci się zawsze. W każdej pracy i w większości sytuacji społecznych. Warto więc skorzystać z okazji i poszerzyć swoje kompetencje w tym zakresie. Trzeba jednak nadmienić, że nie jest to praca dla każdego. Przede wszystkim, jest to zajęcie dla osób cierpliwych (efekty zazwyczaj przychodzą po pewnym czasie) i zmotywowanych do działania. Jest to praca dla ludzi odważnych, dla tych, którzy nie boją się wychodzić poza swoją strefę komfortu. Czerp przyjemność ze sprzedaży, niech to będzie świetna przygoda!