Biznes i rekrutacja, Inspiracje, Recenzje książek

Narysuj swoje myśli

narysuj-swoje-mysli,big,203663

Przy ostatniej wizycie w Empiku, wpadła mi w ręce ciekawa książka, a że kupowanie książek to mój nałóg, nie zastanawiałam się długo i już stałam w kolejce do kasy. Często sięgam po pozycje biznesowe, które wzbogacają mój pogląd na pracę i ludzi. Od pierwszego spojrzenia na okładkę czułam, że „Narysuj swoje myśli. Jak skutecznie prezentować i sprzedawać pomysły na kartce papieru”, zmieni mój sposób patrzenia na biznes. Nie pomyliłam się. Autorem książki jest Dan Roam. Jest to jego jedna z trzech pozycji o myśleniu wizualnym, które do tej pory ukazały się w polskich księgarniach (na pewno niebawem sięgnę po dwie kolejne).

Dla kogo ta książka?

Jest to pozycja, która na pewno będzie przydatna ludziom, którzy myślą z ołówkiem w ręku. Ja do takich osób zdecydowanie należę, a rysowanie już od wczesnego dzieciństwa ułatwiało mi komunikację ze światem. Książka będzie też doskonałym warsztatem dla osób, które planują zwiększyć swoją skuteczność w przekonywaniu innych do swoich pomysłów.

Czym jest myślenie wizualne?

Myślenie wizualne to nic innego, jak jedna z form przekazywania informacji. Podstawowe formy przekazywania wiedzy, nie trafiają do wszystkich, z taką skutecznością, jakiej życzyłby sobie autor. Na studiach czy w szkole, wykładowcy zazwyczaj przekazują wiedzę za pomocą słów, Ci bardziej doświadczeni oratorsko, stosują również para mowę. Zmieniają ton głosu, akcentują ważniejsze kwestie. To oczywiście zwiększa ich skuteczność. Wciąż jednak dla części osób przekaz ten będzie mało atrakcyjny pod kątem obieralności. W szkole niestety nie zostaliśmy nauczeni, w jaki sposób przekazywać skomplikowane informacje lub złożone pomysły. Jak pewnie wszyscy się domyślamy, przekaz jest bardziej przyciągający, gdy angażuje więcej zmysłów. I tutaj z pomocą przychodzi nam język wizualny. Myślenie wizualne, to więc myślenie obrazami, które następnie przekazujemy innym.

Na temat myślenia wizualnego napisano wiele książek. To co jest najbardziej fascynujące, to fakt, że myślenie wizualne jest dla wszystkich. Tak nawet dla tych, którym daleko do artysty malarza. Mało tego, nie trzeba mieć żadnego talentu plastycznego, aby swoje idee, przekazywać za pomocą obrazów. Każdy z nas potrafi narysować kilka prostych kształtów i ludzika składającego się z kółka i kilku kresek.

Co zyskujemy dzięki myśleniu wizualnemu?

IMG_1393

Za pomocą myślenia wizualnego w pełni możemy połączyć komunikację niewerbalną z komunikacją werbalną. Nasz przekaz staje się bardziej zrozumiały, przejrzysty i atrakcyjny dla odbiorcy. Na pewno większość z Was jest w stanie przypomnieć sobie sytuację ze swojego życia, gdzie np. na wykładzie w szkole, na konferencji, czy też podczas prezentacji w pracy, mówca zarzucił Was taką ilością informacji, że zamiast doznać fascynacji jego pomysłem, zaczęliście myśleć o „niebieskich migdałach”. Wasz umysł powiedział STOP- nie dam rady tego przetworzyć. Myślenie wizualne pozwala odbiorcy skupić uwagę i zrozumieć, co autor wykładu ma na myśli.

Ja myślenie wizualne odkryłam przez przypadek. Na jednym ze szkoleń sprzedażowych, które prowadziłam, widząc zdziwione spojrzenia młodych dość uczestników szkolenia, szybko doszłam do wniosku, że niewiele chyba rozumieją z tego co chcę im przekazać (pomimo dość prostego języka przekazu). Gdy grupa wyszła na przerwę, powiedziałam do siebie: „chyba muszę im to narysować, żeby zrozumieli”. I narysowałam:)

Podsumowując, książka „Narysuj swoje myśli”, nie jest książką na jeden raz. Jest to pozycja, do której wraca się wielokrotnie. Dla osób , które planują wdrożyć do swojej pracy myślenie wizualne, jest to pozycja obowiązkowa, aczkolwiek na pewno jedna z kilku.