Biznes i rekrutacja, Rekrutacja

Co wpisać do CV gdy nie mam doświadczenia? 3 niezawodne porady.

Jakiś czas temu, na moją skrzynkę mailową w odpowiedzi na jedno z umieszczonych ogłoszeń, przyszedł mail bez załącznika. Nie zaskoczyło mnie zbytnio, gdyż często się zdarza, że kandydat zapomni załączyć swoją aplikację. Zaskoczenie jednak dopadło mnie po chwili, gdy w treści maila przeczytała: „ zgłaszam swoją kandydaturę do pracy, nie wysyłam cv bo nie mam doświadczenia”.
Wydało mi się to wręcz niemożliwe, żeby istniała osoba, która w trakcie swojego życia, nie zrobiła nic czym mogłaby pochwalić się w CV. Serio, to niemożliwe.
IMG_1403

1.Prace sezonowe

Prace sezonowe lub dorywcze to też doświadczenie, mimo tego wiele osób nie uwzględnia tego w dokumentach aplikacyjnych. Nie zliczę ile razy zdarzyła mi się sytuacja, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy trzymałam przed sobą puste (bez doświadczenia) CV kandydata, po kilku minutach okazywało się, że ów osobnik pracował w kilku miesiącach. Trochę na ulotkach, trochę na magazynie i w wakacje w warzywniaku u cioci Tereski.
Jeżeli Twoim jedynym doświadczeniem jest weekendowe rozdawanie ulotek lub sprzedaż waty cukrowej na letnim festynie, koniecznie wpisz to do CV i absolutnie nie myśl, że jest to mało ważne, że nic się nie nauczyłeś, że to wstyd itp. Wręcz przeciwnie, każda podjęta aktywność, czegoś nas uczy.
Pamiętaj również o tym, że jeżeli Twoim jedynym doświadczeniem są prace sezonowe/dorywcze, to w cv koniecznie napisz, czego się nauczyłeś wykonując poszczególne zadania. Rozdawanie ulotek uczy cierpliwości w pracy z ludźmi i zaangażowania w wykonywane zadania ( zakładając, że się przykładałeś do tej pracy), Praca przy sprzedaży (nawet w warzywniaku lub na straganie) na pewno nauczyła Cię pracy z trudnym i niezadowolonym Klientem, najprawdopodobniej popracowałeś też nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi.

2.Działaność szkolna/uczelniana

To bardzo ważna rzecz. Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, pochwal się tym co robiłeś w szkole. Angażowałeś się w pisanie szkolnej gazetki? To świetnie. Na pewno nauczyłeś się więc pracować w grupie i pracować z tekstem. Takie umiejętności przydadzą się w pracy biurowej, a nawet w agencji reklamowej. Może byłeś przewodniczącym klasy lub koła naukowego i wszystkich przekonywałeś do swoich pomysłów? W takiej sytuacji z pewnością docenią Cię firmy sprzedażowe. Najważniejsze jest to, aby nie bać się mówić/pisać o działalności podczas nauki. To nie wstyd, to powód do dumy.

3.Zainteresowania

Na pewno słyszałeś o powiedzeniu: „znajdź pracę, którą kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”. Jeżeli interesujesz się spychologią, ale Twoje kompetencje są jeszcze niewystarczające aby pracować w tym zawodzie, pochwal się zainteresowaniami w cv, docenią je rekrutrzy szukający pracowników do działu sprzedaży lub do działów personalnych. Może od dziecka kochasz sport, grasz w tenisa, pływasz i jeździsz na rowerze? Poszukaj pracy w sklepie sportowym.

14170667739igd7

Pamiętaj, jeżeli Twoje doświadczenie jest niewielkie lub po prostu go nie ma, to….koniecznie wyślij CV . Łatwo nie będzie, ale najważniejsze abyś znał swoje mocne strony, które mogą przydać się potencjalnemu pracodawcy. W swoich dokumentach aplikacyjnych napisz o tym, co już umiesz, co zrobiłeś (nawet jeżeli nie było związane to z pracą), po prostu napisz dlaczego jesteś interesująca osobą.