Biznes i rekrutacja

Jak znaleźć pracę na Facebooku?

Jeszcze kilkanaście lat temu, podstawą w szukaniu prace było przeglądanie codziennej prasy papierowej. Dzisiejsza młodzież może już tego nie pamiętać, ale faktycznie nie tak dawno do znalezienia pracy potrzebna była „świeża” gazeta, zakreślacz i telefon (stacjonarny!- a jak ktoś takowego nie posiadał, to na własnych nogach dreptał do pracodawcy z ręcznie napisanym CV).
W czasach gdy Internet zdobywał popularność, coraz częściej pracę można było znaleźć właśnie w sieci. I tak jest do dzisiaj. Chyba nie musze tu przytaczać największych portali z ogłoszeniami o pracę. Kto chociaż raz szukał zatrudnienia, na pewno je doskonale zna. Skoro szukamy pracy w Internecie, to dlaczego nie w mediach społecznościowych? Jasne, że można! Nawet są portale do tego dedykowane, typu Goldenline, Facebook….a nie, przepraszam. Facebook docelowo nie służy do poszukiwania zatrudnienia, ale również w tej dziedzinie świetnie sobie radzi.
Oczywiście aby szukać pracy na FB, musisz mieć tam konto, jeśli decydujesz się na tę formę poszukiwania pracodawcy, pamiętaj o jeszcze kilku ważnych kwestiach, które z perspektywy osoby rekrutującej, mogą mieć priorytetowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji, dotyczącej tego czy zostaniesz zaproszony na spotkanie.

1. Twój profil jest Twoją wizytówką.

W myśl zasady „ jak Cię widzę, tak Cię piszą”, jeżeli decydujesz się na komentowanie postów z ofertami pracy, bierz pod uwagę fakt, że osoba rekrutująca z dużym prawdopodobieństwem odwiedzi Twój profil (ja np. tak robię). I wierz lub nie, zdjęcie profilowe z puszką browara w dłoni, nie sprawia, że wyglądasz profesjonalnie. Podobnie jak umieszczanie publicznych fotek z ostatniego melanżu. Najlepiej zablokuj profil dla obcych osób i wstaw neutralne zdjęcie profilowe, smaczki i ekscesy zostaw dla znajomych i wszyscy będą zadowoleni.

2. Poszukaj odpowiedniej grupy.

Pracę na FB najłatwiej znajdziesz zapisując się do odpowiednej grupy. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszę odpowiednią frazę, np.: Praca Gdańsk, Praca Warszawa, Praca dorywcza Katowice, Praca dla studenta Poznań itp. Po dołączeniu do grupy, możesz odpowiadać na zamieszczane posty lub dodawać własne. Łatwizna!

3. Komentuj z „głową”.

Pamiętaj o jednej złotej zasadzie. Wszystko co mówisz o kimś lub o czymś, świadczy o Tobie. Komentując posty dotyczące ogłoszeń o pracę, wstawiane przez rekrutrów, pamiętaj o kulturze osobistej. Jeżeli uważasz ofertę pracy za beznadziejną ze śmiesznie niską stawką, nie komentuj, a jeżeli już musisz to nie rób tego wulgarnie lub w sposób obraźliwy dla autora postu lub firmy, której dotyczy ogłoszenie. W Internecie jesteśmy odważniejsi niż w rozmowie bezpośredniej lub telefonicznej, łatwo jest napisać „spadajcie z taką ofertą” (lub gorzej). Pytanie brzmi tylko po co? Pamiętaj, że rekruterzy bardzo często poszukują pracowników dla kilku firm. Dziś jedna oferta jest dla Ciebie delikatnie mówiąc: beznadziejna, ale może kolejna umieszczona przez tą samą osobę będzie atrakcyjna? Myślisz, że rekruter Ciebie nie zapamięta? Jesteś w błędzie, osoby wyróżniające się negatywnie, pamięta się bardzo długo.

fb

Dla kogo to wszystko?

Właściwie dla każdego, kto szybko chce znaleźć pracę. Plusem jest również to, że zazwyczaj jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, możesz dowiedzieć się wielu szczegółów odnośnie potencjalnego zatrudnienia. Rekruterzy, którzy decydują się na poszukiwanie pracowników za pomocą FB, zazwyczaj są dostępni i otwarci na rozmowę za pomocą internetowego komunikatora. Wszystko więc odbywa się dość szybko i bezboleśnie (stres zredukowany do minimum!).