Praca, Rozwój osobisty

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po wakacjach/urlopie? 6 niezawodnych porad.

Wysokie temperatury w naszym kraju dobiegają końca. Już od 23 września, zagości u nas jesień, która posiedzi na naszym fotelu aż do 22 grudia. Ta pora roku ma niewątpliwie wiele uroku, ale i jedną sporą wadę: zwiastuje nieuchronny koniec lata, słońca, urlopów, wakacji i ciepłych wieczorów w plenerze.

Bez względu na to czy wracasz właśnie do szkoły/ na uczelnię/ do pracy/ z urlopu, pamiętaj, że powroty bywają bolesne. Zwłaszcza, jak na dobre kilka miesięcy żegnamy słońce, luz i naturalną opaleniznę. Jest jednak kilka sposobów, aby umilić sobie powrót do obowiązków.

img_1551

1. Wróć z wakacji kilka dni wcześniej.

Zminimalizuj sobie szok powrotu do rzeczywistości i daruj sobie pędzenie do pracy prosto z lotniska:). Wróć z wakacji trzy dni wcześniej, które będziesz mógł spędzić odpoczywając…po urlopie i oswajając się z „szarą rzeczywistiścią”. W tym czasie odpocznij trochę, obejrzyj zaległy serial i poogarniaj sprawy, które nazbierały się podczas urlopu.

2. Przygotuj się.

Przełom września i października, dla wielu osób jest nowym etapam w życiu. Na niektórych czeka nowy rok szkolny, nowe studnia, egzaminy czy wyzwania w pracy po kilkutygodniowym urlopie. Aby przygotować mózg do nowej rzeczywistości i pracy na innych obrotach, zorganiuzuj się wcześniej. Kup książki potrzebne do nauki, nowe ciuchy czy gadżety, które ułatwią Ci pracę, przejrzyj plan zajęć, ustal priorytety. Dzięki temu, szybciej oswoisz się z nową rzeczywistością, a powrót do niej będzie mniej bolesny. Ty sam, dobrze przygotowany, poczujesz się pewniej. A pewność siebie to już połowa sukcesu:)

3.Pomyśl o przyjemnych aspektach powrotu do pracy/szkoły.

Przecież praca i szkoła to nie tylko obowiązki, to również fantastyczni ludzie, za którymi być może zdążyłeś się trochę stęsknić. Podczas wspólnej kawy na pewno będzie wiele okazji by wymienić się opowieściami z wakacji, obejrzeć zdjęcia, a nawet snuć plany na kolejny odpoczynek.

4.Wywołaj zdjęcia

Chyba nie znam nikogo, kto w wakaje nie zrobiłby ani jednego zdjęcia (dlatego w tym wpisie, prezentuję Wam swoje wakacyjne wspomnienia). Nawet jeżeli nigdzie nie wyjeżdżałeś i nie miałeś okazji zatrzymać na fotografii egzotycznych pejzarzy, to z pewnością uwieczniłeś czas spędzony z przyjaciółmi w pubie, na koncercie czy pikniku. Wywołaj ulubione fotki i postaw je w widocznym miejscu, niech przypominają Ci o tych pięknych chwilach i o tym, że w życiu jest czas na wszystko: na prace i na zabawę. A w swoim mieszkaniu mam całą ścianę w zdjęciach, oprawionych w kolorowe ramki. Kilka razy dziennie zerkam na nie uśmiechjąc się do tych wspomnień.

5.Daj sobie trochę luzu pierwszego dnia.

Jeżeli nie musisz pierwszego dnia po urlopie/wakacjach rzucać się w wir pracy i nauki, to wdrażaj się powoli. Pierwszego dnia zajmij się „luźniejszymi sprawami”, pogadaj ze znajomymi, odczytaj maile, zorientuj się, co się działo w Twoim otoczeniu podczas Twojej nieobecności. Człowiek potrzebuje około trzech dni aby na nowo wdrożyć się w obowiązki, jeżeli więc możesz, to daj sobie ten czas.

6. Planuj relaks.

Nie od dziś wiadomo, że nie samą pracą cłowiek żyje. Pięciodniowy tydzień pracy/nauki bywa męczący. Dlatego warto na weekend zaplanować jakiś odpoczynek. Nie bierz pracy do domu, poświęć chociaż jeden wolny dzień na robienie tego co lubisz. Już w połowie tygodnia, pomyśl o tym, co chciałbyś zrobić w weekend. Planowanie przyjemności, umila obowiązki:)
img_0606