Biznes i rekrutacja, Praca, Rekrutacja

Czy warto czytać komentarze o potencjalnym pracodawcy?

Kto chociaż raz przeczytał komenatarze o potencjalnym pracodawcy przed pójściem na rozmowę o pracę, ręka w górę:) No właśnie, ja też zazwyczaj googluję firmę lub osobę, z którą mam się potkać w celach biznesowych. W świecie, w którym dostęp do informacji jest na wyciągnięcie ręki, trudno powstrzymać się od poznania opinii innych,na temat który nas interesuje. A nowa praca, zazwyczaj do takich tematów należy. Czytając opinie innych, warto tylko pamiętać o kilku kwestiach:

1. Negatywne opinie mogą być fałszywe.

To normalne, że zanim poświęcisz swój czas na spotkanie, chcesz wiedzieć czy potencjalny pracodawca jest solidny. Pamiętaj, że negatywne komentarze mogą być dodawane przez sfrustrowanych, byłych pracowników, którym z jakiegoś powodu nie powiodła się kariera w danej firmie. Faktem jest też, że osoby zadowolone z pracy dużo rzadziej wypowiadają się w Internecie na temat pracodawcy, niż osoby z posdy niezadowolone (lub takie, które pracy nie dostały).

2.Patrz na daty.

Firma to żywy organizm, w którym nieustannie zachodzą jakieś zmiany. Jeżeli negatywne opinie są sprzed kilku miesięcy lub lat, to zdecydowanie nie masz się czym przejmować.

3.Styl wypowiedzi

Jeżeli jesteś bystrym obserwatorem, to analizując styl wypowiedzi możesz np. dojść do wniosku, że wszystkie negatywne (lub pozytywne) komentarze brzmią podobnie. Każda osoba ma swój indywidualny styl wypowiedzi, którym się posługuje. Jeżeli jest on podobny w wielu wypowiedziach lub pewne sformułowania się powtarzają, może to świadczyć o tym, że kilka komentarzy zostało dodanych przez jedną osobę.

4. Zachowaj obiektywizm.

sherlock-holmes-462957_960_720
Nie ma idealnej firmy, takiej w której wszystko jest cudowane: atmosfera, zarobki, szef itp. Nie ma też firmy, w której wszystko jest absolutnie złe. Dlatego też, nawet jeżeli wybierasz się na rozmowę do organizacji, która ma nieciekawą opinię w Internecie, daj jej szansę i sam przekonaj się jakie wrażenie zrobi na Tobie potencjalny pracodawca.

Czyli warto!:)

Pamiętając o tym, że Internet to czasami prawdziwy śmietnik, w ktrórym znajdujemy informacje, nijak mające się do rzeczywistości, we wszystkim dobrze jest zachować zdrowy rozsądek. Zdecydowanie jestem zdania, że warto aplikować i uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej, pomimo negatywnych opinii na temat pracodawcy. Chośby po to aby na własnej skórze przekonaą się, czy diabeł jest taki straszny , jak go malują (a w tym przypadku-opisują) i tym samym wyrobić sobie własne zdanie na temat potencjalnego miejsca zatrudnienia. Sama kilkukrtnie czytając negatywne komentarze, zdecydowałam się wziąć udział w procesie rekrutacji i zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Zdarzyło się też, że pomimo pozytywnych opinii w Internecie, podjęłam pracę w miejscu, które okazało się totalną klapą.