Rekrutacja, Rozwój osobisty

Jak Cię widzą, to Cię zrekrutują. 3 sposoby na kreowanie marki osobistej w Internecie.

Serwisy społecznościowe sprzyjają nie tylko rozwojowi życia prywatnego, ale i zawodowego. Według badań przeprowadzonych przez Adecco, 42,2 % rekruterów uważa, że rekrutacja w serwisach społecznościowych intensyfikuje cały proces rekrutacji. Jeżeli chcesz być w swojej branży postrzegany jako ekspert, już dziś zadbaj o swój internetowy wizerunek.

1.Markę osobistą buduj na prawdziwych fundamentach.

Marka, to obietnica wartości, a każdy z nas jakimiś wartościami w życiu się kieruje. Nie zamieszczaj w Internecie informacji o sobie, które delikatnie mówiąc: mijają się z prawdą. Jeżeli nie kręci Cię ekologiczny tryb życia, nie wpsominaj o tym, tylko dlatego, że jest to modne. Silną markę posiadamy, gdy ludzie z naszego otoczenia, bez problemu potrafią odpowiedzieć na pytanie: „w czym możemy im pomóc”. Osiągniesz to tylko, gdy pozostaniesz autentycznym. Na portalach społęcznościowych opisz więc swoje doświadczenie zawodowe, dokładnie tak jak ono wygląda. Wpisz prawdziwe umiejętności, które posiadasz, a nie te, które planujesz dopiero nabyć.Jeżeli znasz angielski na poziomie podstawowym, nie wypisuj, że dogadujesz się na poziomie komunikatywnym, nawet jeżeli już zapisałeś się na kurs języka obcego. Pamiętaj, że ludzi można oszukać na chwilę, ale na dłuższą metę to nie zadziała, a oszukana osoba, nie będzie już miała o Tobie dobrego zdania.

2.Chwal się sukcesami.

Internet to wręcz idealne miejsce do chwalenia się swoimi osiągnięciami, zwłaszcza na portalach typu Goldenline. Zadbaj o to, aby byli pracodawcy czy współpracownicy, umieścili na Twoim profilu pozytywne referencje. Niech napiszą, jak się z Tobą pracowało, w jakich dziedzinach jesteś dobry. Ty sam również możesz opisać swoje sukcesy zawodowe, osiągnięca, z których jesteś dumny. Pamiętaj, że osoby, które potrafią mówić o swoich sukcesach, to osoby, które znają swoją wartość. A takie są cenione na rynku pracy.

3.Pokaż, że jesteś profesjonalistą.

Profesjonalista, to osoba, która posiada wiedzę i doświadczenie w określonej dziedzinie. Dlatego też, jeżeli znasz się na branży, w której pracujesz, po prostu to pokaż. Jak? W Internecie jest to bardzo proste. Dziel się wiedzą na forach eskperckich, odpowiadaj na posty innych użytkowników, zwłaszcza gdy ktoś prosi o radę. Nawiązuj kontakty przez Internet z ludźmi z Twojej branży. Po pierwsze poszerzy to Twoje grono cennych zajomości, po drugie będziesz miał przestrzeń do wymieniania się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Możesz też zacząc prowadzić bloga, portal, sronę internetową czy fanpage na temat, którym się interesujesz. Możliwości masz wiele, wystarczy tylko chcieć. Pamiętaj o tym, że osoby, które chętnie dzielą się swoimi kompetencjami są postrzegane, jako specjaliści w swojej branży.
board-1193334_960_720
Jeżeli zdecydujesz się podjąć działania, mające na celu budowanie Twojego wizerunku w Internecie, miej na uwadze fakt, że na efekty potrzeba czasu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rezultaty, które w ten sposób możemy osiągnąć, będą atrakcyjne zarówno dla nas, jak i dla firmy w której pracujemy. Nawet jeżeli dziś nie szukasz nowej drogi rozwoju zawodowego, to dzięki budowaniu swojego wizerunku, sprawisz, że nowe mozliwości same Cię znajdą. Powodzenia.