Inspiracje, Praca, Rozwój osobisty, Zarządzanie czasem

Jak efektywnie pracować w domu. 5 skutecznych porad.

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnienie zdalnych pracowników lub sami pracownicy rzucają etaty, aby „pójść na swoje”. Praca we własnym domu, na własnej kanapie czy w ulubionym fotelu może wydawać się atrakcyjna. Nie ma szefa nad głową, nie musisz dobrze wyglądać, nie musisz się obawiać, że się spóźnisz stojąc w korku, można dłużej pospać itp. Brzmi całkiem nieźle. Niestety tego typu praca ma też kilka haczyków, a właściwie jeden duży hak: trudniej się do niej zmotywować. Dlaczego? Otóż, przychodząc do biura szybciej wchodzisz w rolę pracownika. Wykonujesz swoje zadania w określonym czasie, inni też to robią, szef Cię kontroluje i tak dalej. Pracująć w domu zawsze jest coś do zrobienia: obiad, zakupy, trzeba umyć podłogę, zmienić firanki, nakarmić psa/kota/kanarka albo obejrzeć wiadomości. Znasz to?:) Przeczytaj, jak wygrać tę wojnę.

zolty-post-it-emocje-wektor_23-2147493435

1. Ustal konkretne godziny pracy.

Takie, w których skupisz się TYLKO na pracy. Jeżeli już zdecydujesz, w jakich godzinach chcesz pracować, nastaw budzik i po prostu wstań (wiem, że się łatwo mówi, ale u mnie to działa). Kiedy nie jesteśmy ograniczeni czasem na wykonanie konretnych zadań, mamy tendencję do odkładania wszystkiego na później. Pamiętaj, że jeżeli Twoja praca na to pozwala, to nie musisz planować dnia standardowo, czyli od 8:00 do 16:00. Możesz rozpocząc realizację zadań rano, np. 8:00-12:00, później przeznaczyć 2-3 godziny na załatwienie spraw prywatnych, a po południu/wieczorem dokończyć zadania służbowe.

Zaplanuj jakie zadania musisz zrealizować rano (np.kontakt z Klientami, wysyłka dokumentów), a jakie mogą poczekac do godzin popołudniowych (sporządzanie raportów, sprawozdań, wypełnianie dokumentów). Dzięki temu, przestaniesz marnować czas przeznaczony na pracę i więcej zyskasz go dla siebie.

2.Wyznacz miejsce do pracy.

Takie, w którym codziennie będziesz wykonywać obowiązki służbowe. Niech kojarzy Ci się ono z pracą. Najlepiej aby było to biurko z wygodnym krzesłem. Nie każdy jednak ma w domu taki komfort. Znajdź więc odrobinę przestrzeni dla laptopa, gdzie zmieszczą się również podstawowe materiały biurowe, takie jak notes czy długopisy.

3.Zadbaj o spokój.

Twoje miejsce do pracy powinno być spokojne, czyli takie, które umożliwi Ci skupienie. Domownicy słuchający muzyki, gotujący obiad na pewno temu nie służą. Najlepiej więc wygospodoarować pomieszczenie, w którym nikt nie będzie Ci „siedział na głowie”. Poinformuj również swoich bliskich, że w określonych godzinach pracujesz i jesteś niedostępny. Przyjaciele i rodzina często nie zdają sobie sprawy z tego, że praca w domu rówież wymaga skupienia i często obarczają pracującego, dodatkowymi obowiązkami, argumentując, że „skoro siedzisz w domu, to możesz to zrobić”. Uświadom im, że między 8-16 nie siedzisz w domu, ale w nim pracujesz ;).

4.Poznaj i zwalcz prokrastynację.

Prokrastynacja, bardzo modne ostatnio słowo. To nic innego, jak odwlekanie zadań w czasie. Dopada zarówno pracowników stacjonarnych, jak i tych zdalnych. Na pewno zdarzyło Ci się przeglądać Facebooka, zamiast zabrać się do pisania raportu, sprawdzać prywatną skrzynkę mailową, zamiast odpisywać na maile służbowe. Wszystko staje się ważniejsze niż praca i czekające do wykonania zadania. Zdarza się każdemu:). Rozwiązanie jest proste i brzmi ono: lista zadań. Nie jestem fanką harmonogramów, ale toleruję je i wykorzystuję do efektywniejszej pracy. Listę zadań możesz zrobić wszędzie. Ja jestem tradycjonalistką i robię ją w notesie. Idealnie sprawdzą się również różnego rodzaju aplikacje, exel czy lista wisząca na tablicy korkowej.

Pamiętaj również o tym, aby duże zadania, dzielić na kilka drobniejszych. Szybciej zobaczysz efekty swojej pracy.

24-motywujce-cytaty-dla-kadego-7-728

5.Zadbaj o dobre nawyki.

Rutyna nie kojarzy się zbyt dobrze, ale czasmi pozwala nam osiągać cele, zwłaszcza jak zamienimy ją w dobre nawyki. Niech Twoje poranki będą podobne, a czynności po wstaniu z łóżka niech poprzedzają wykonywanie zadań służbowych. Zjedz spokojnie śniadanie (spokojnie, a nie przy laptopie), przeczytaj wiadomości lub co tam chcesz. Jeżeli jesteś kobietą, zrób delikatny makijaż (do biura byś go zrobiła), ubierz się w coś bardziej wyjściowego niż piżama. Pamiętaj aby na poranne czynności, przeznaczyć określony czas, np. 30-40 minut, w innym wypadku istnieje ryzyko, że poranek przeciągnie się do południa;)
fd41f143cb078d68eee247f181e98c59