Inspiracje, Lifestyle, Zarządzanie czasem

Postanowienia noworoczne. Po co i jak to robić?

Koniec grudnia to zazwyczaj czas podsumowań i planów na kolejny (oczywiście lepszy) rok. Nie przepadam za spisywaniem postanowień noworocznych, aczkolwiek kilka razy zdarzyło mi się stworzyć obszerną listę planów na kolejne 12 miesięcy, o której zapomniałam już w lutym :). Moment spisywania postanowień jest zazwyczaj bardzo motywujący, równie często motywacja ta idzie w zapomnienie z końcem stycznia. Co zrobić, żeby w tym roku było inaczej? Jest na to kilka sposobów;)

postanowienia2015

1. Po co Ci są postanowienia?

Jeżeli chesz zrobić je ponieważ inni też tak robią, a w kolorowych czasopismach piszą, że to takie super i robią tak gwiazdy i inne celebrytki, to moim zdaniem nie ma to większego sensu. A właściwie nie ma to żadnego sensu. Wprowadź postanowienia, które naprawdę uczynią Twoje życie lepszym, rób to co jest ważne dla Ciebie, a nie dla innych.

2.Stawiaj precyzyjne cele.

Łatwiej osiągnąć cele, które są jasno sprecyzowane. Postanowienie: schudnę w nowym roku, jest ambitne i mało realne jednocześnie. Jeżeli Twoim celem jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów to określ dokładnie ile, np. 10. Zastanów się też, w jaki sposób osiągniesz swój cel. Jeżeli dieta, to jaka? Z jakich produktów zrezygnujesz? Np. możesz ograniczyć słodycze i fast-foody. „Ograniczę”, to kluczowe słowo. Jeżeli całkowicie będziesz chciał z nich zrezygnować, to przy wpadce (które zdarzają się nawet najlepszym fanom zdrowego odżywiania), Twoja motywacja spadnie. Przydatne będzie również sprecyzowanie co oznacza „ograniczę”. Sam najlepiej wiesz ile słodyczy pochłaniałeś do tej pory. Jeżeli to był jeden batonik dziennie, postaraj się jeść nie więcej niż 1-2 w tygodniu. W ten sposób będziesz mieć konrolę nad swoim planem.

3.Stawiaj realne cele.

Realne cele to takie, które możesz zrealizować w określonym czasie i przy określonych możliwościach, które posiadasz. Jeżeli marzysz o tym by zwiedzić wszystkie stolice Europy, a Twoje finanse i czas Ci ta nie pozwalają, może warto zacząć od podróży do jenego kraju? Jeżeli chcesz nauczyć się perfekcyjnie języka obcego, ale wiesz że na naukę możesz poświęcić maksymalnie dwie godziny w tygodniu, opanuj poziom podstawowy. Realne cele uchronią Cię prze brakiem motywacji, ponieważ do działania napędzają nas uzyskiwane efekty, a te są znacznie bardziej widocznie przy praktycznym podejściu do planowania.

4.Realizuj cele małymi kroczkami.

Podziel cel na kilka mniejszych po to aby łatwiej osiągnąć wymarzony efekt. Jeżeli zaplanowałeś, że w nowym roku zaczniesz biegać lub ćwiczyć, a do tej pory Twoja aktywność obejmowała głównie zmianę kanałów w TV, to nie rzucaj się od razu na maraton. Zacznij realizować cel stopniowo. Biegaj po 10-15 minut co drugi dzień, później codziennie. Gdy przyzwyczaisz się do aktywności, wydłuż czas treningu. W styczniu zawsze kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Zaobserwowałam, że w okolicach lutego/marca na siłowni widoczni są już tylko stali bywalcy. Co się stało z resztą, dlaczego opuściła ich motywacja? A no dlatego, że rzucili się na głęboką wodę. Nasze ciało i umysł musi się przyzwyczaić do zmian, daj mu na to czas. Pamiętaj, że każde postanowienie, potrzebuje minimum miesiąca aby „wejść nam w krew” i stać się nawykiem.
x

5. Pamiętaj o ewentualnych przeszkodach.

Życie ma to do siebie, że lubi od czasu do czasu rzucać „kłody pod nogi”. Pamiętaj, że nie zawsze wszystko musi iść zgodnie z planem. Niektóre sytuacje życiowe wymagają chwilowej zmiany priorytetów. Nie ma w tym nic złego, że z przyczyn losowych będziesz musiał przerwać swoje działania (np. nie będziesz biegać ze złamaną nogą). Nie zrażaj się niepowodzeniami, jutro jest po to, by mogło być lepiej.

Young people with champagne flutes in confetti

Young people with champagne flutes in confetti

W Nowym Roku mierz siły na zamiary, wybierz sobie jeden cel, który będziesz konsekwentnie realizować. Życzę Ci ogromnej dawki motywacji i pozytywnego nastawienia. Aby ten rok był pełen wyzwań i miłych niespodzianek. Jestem pewna, że za 365 bilans Twoich postanowień będzie na plusie;)