Czas wolny, Inspiracje, Lifestyle, Rozwój osobisty

Dlaczego dorośli powinni oglądać bajki?

To, że bajki są dla dzieci, to każdy wie. To, że dzieci je lubią, to też raczej jest oczywiste. W dorosłym życiu czasmai jednak zapominamy, co tak bardzo lubilismy w bajkach w czasach naszego dzieciństwa. To co kiedyś było dla nas dobre, może być takie samo i teraz. I ja to wiem i zamierzam Wam dziś o tym opowiedzieć:)

Pamiętam te piękne bajki z mojego dzieciństwa: „Król lew”, „Toy Story”, „Piękna i Bestia”, gdzie dobro i przyjaźń zwyciężały ze złem i nienawiścią. Dziś lubię wracać do tych i nowych opowieści z kilku bardzo prostych powodów:

stich

1. Emocje i przesłanie.

To dwie rzeczy, które powinna mieć nie tylko dobra bajka, ale i film. Nie jeden scenarzysta dwoi się i troi aby w swoim dziele filmowych przekazać pewne wartości i jednocześnie wzruszyć odbiorcę. Niestety nie wszystkie filmy zawierają jednocześnie oba te elemtny. Znaczna część z nich nie niesie żadnego przesłania, ale za to bawi i odmóżdża (nie jest złe, ale też nie jest odealne na każda sytuację). Z bajkami jest inaczej. Tutaj duże dawki emocji są wręcz gwarantowane. Znacznie częściej zdarzyło mi się uronić łzę na bajce, niż na filmie. Bajka w przyjemny i łatwy do zrozumienia sposób pokazuje nam, jak ważna jest w życiu przyjaźń, miłość czy niesienie pomocy drugiej osobie. Żyjąc w ciągłym biegu, bardzo łatwo o tym zapominami. Dla tych emocji i dla przypomnienia sobie, co w życiu jest ważne, warto zatrzymać się w codziennej gonitwie by znów na chwilę poczuć się dzieckiem.
87906_shrek_osiol_kapelusz_usmiech_przyjazn

2.Niezwykłe przygody.

W bajkach wszystko jest takie łatwe. Główny bohater może przyjaźnić się ze smokiem, latać na różowym kucyku i prowadzić długie dyskusje na temat życia ze swoim domowym kotem czy innym pupilem. W tym całym szaleństwie i niezwykłości przygód, zazwyczaj walczy o coś ważnego. O przyjaźń, pokój na świecie czy spełnienie marzeń. Na swojej drodze spotyka złych ludzi i mnóstwo problemów. Gdy już osiągnięcie celu wydaje się niemal niemożliwe, odbija się od dna i w efekcie osiąga sukces.Bajkowe przygody są super, ale najlepsze jest to, że dzięki nim przypominamy sobie, że w życiu wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć i znaleźć w sobie siłę by zawalczyć o własne pragnienia.Taka wiara we wsłane możliwości jest tak samo ważna dla dzieci, jak i dla dorosłych.
wytresowac_smoka_4001539

3.Kwestie estetyczne.

Współczesne bajki są po prostu świetnie wykonane. Może nie mają tyle efketów sepcjalnych, co filmy akcji, ale mają zazwyczaj piękne kolory, barwne postacie i niejednokrotnie krajobrazy zbliżone do rzeczywistości. Uwielbiam również bajki z polskim dubbingiem. Uważam, że nasi aktorzy użyczając głosu bajkowym bohaterom, stają na wysokości zadania. Doskonałym przykładem będzie Jerzy Stuhr jako Osioł ze Shreka, Zbigniew Zamachowski jako Shrek, czy Emilian kamiński jako Pubma z Króla Lwa. Z restzą wymieniać można bardzo długo:)
maxresdefault

4. Bawią i odrywają od rzeczywistości.

Chyba nie ma filmu, który bawił by mnie za każdym razem tak samo mocno. Są za to takie bajki, a raczej ich bohaterowei. Do mojej czołówki ulubieńców należy osioł ze Shreka, Król Julina i Pingwiny z Epoki Lodowcowej i Stich z bajki Lilo i Stich. Przy filmach animowanych nie tylko zaczniemy się śmiać (czasami do łez), ale także zapominmy o codziennych problemach. Bo jak tu np. myślec o problemach z szefową, jak na ekranie widzimy uroczego potwora i jego kumpli, którzy zastanawiają się jak skuteczniej straszyć śpiące dzieci.
monsters1

Bajki są super i to jest fakt bezdyskusyjny. Pomimo, że są alegorią do naszego życia, to zapraszają nas w podróż do bardzo ciekawego i nieoczywistego świata, gdzie zawsze wygrywa dobro, gdzie spełniają się marzenia:)
pingwiny