Czas wolny, Praca, Rozwój osobisty, Zarządzanie czasem

Jak wyleczyć się ze spóźnialstwa?

No cóż, muszę to powiedzieć (napisać), strasznie mnie wkurzają osoby, które notorycznie się spóźniają albo trochę bardziej deliktanie: irytuje mnie spóźnialstwo. Oczywiście rozumiem sytuacje awaryjne, takie jak wypadek na obwodnicy, zgubione klucze czy przedłużona wizyta u lekarza. Są sprawy na które wpływu nie mamy, ale w każdej innej sytuacji, spóżnienie jest dla mnie czarną magią i nie potrafię pojąć dlaczego ludzie to robią. Może niektórzy lubią i w czterech literach mają szacunek do czasu osoby, z która się umawiają. Może są też tacy, którzy starają się być puntkualnie, ale z jakiś dziwnych powodów im to nie wychodzi? Pewnie oba przypadki są prawdziwe, na szczeście jest kilka niezawodnych zasad, które pomogą ogarnąć zarządzanie czasem, jeżeli oczywiście spóźnialski ktoś tego chce:)
waiting-410328_960_720

1. Dlaczego to robię?

Każdy pierwszy krok do jakiejkolwiek zmiany, powinien rozpocząć się od zdefiniowania problemu, którym w tym przypadku jest spóźnialstwo. Za każdym razem gdy znów popełnisz ten straszny czyn ;), zastanów się co poszło źle. Przykład:

-późno wstajesz i ustawiasz niekończące się drzemki: rozwiązanie jest banalne: wstawaj wcześniej i uświadom sobie, że kilka drzemek nie sprawi, że będziesz bardziej wypoczęty.

-zbyt późno zaczynasz się przygotowywać do wyjścia: siedzisz sobie na kanapie i oglądasz serial w najlepsze gdy nagle orientujesz się, że za 20 minut masz się spotkać z przyjacielem w centrum miasta, do którego dojazd zajmuje Ci 30 minut. Ups…w popłochu więc latasz po domu i szybko się ogarniasz, a w efekcie ciągle o czymś zapominasz. Najlepiej ustaw sobie przypomnienie w komputerze czy w telefonie 40 minut przed wyjściem. Zdążysz się na spokojnie przygotować i dotrzeć do umówionego miejsca na czas.

-źle oceniasz czas dojazdu: o godzinie 15:00 masz się spotkać w kawiarni z koleżanką. Szybko więc obliczasz, że dojazd autobusem/samochodem zajmie Ci 20 minut plus 10 minut na dojście. Spokojnie więc wychodzisz z domu o godzinie 14:30. Po wyjściu orientujesz się, że nie masz telefonu więc szybko po niego wracasz. Później okazuje się, że jest korek (jesteś zdziwiony bo o tej godzinie jeszcze drogi są przejezdne. Zazwyczaj). Gdy dojeżdzasz, przy kawiarni nie ma jednak miejsca na parkingu więc musisz zaparkować kawałek dalej. W drodze na spotkanie spotykasz starą znajomą, głupio tak się nie zatrzymać nawet na krótkie „co u Ciebie”, więc gadasz z nią 5 minut. a następnie wpadasz do kawiarni, gdzie widzisz wkurzoną minę koleżanki i szklankę po wypitej już kawie…
mug-1863438_960_720

Rozwiązanie? Znów banalne, daj sobie chociaż 15 minut zapasu na nieprzewidziane wydarzenia;)

2. Wybierz najlepsze rozwiązania dla siebie.

Jeżeli już określisz przyczynę swoich spóźnień, z łatwością znajdziesz rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb. O to kilka z nich:

-rób check listy: jeżeli o 16:00 musisz wyjść z domu/pracy, a masz do ogarnięcia jeszcze kilka obowiązków zawodowych/domowych, spisz je. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, a przed samym wyjściem nie będziesz sobie zaprzątać głowy drobiazgami lub rzeczami, które miały być zrobione, a nie są.

-nie zostawiaj wszystkich spraw na ostatnią chwilę.

-zastanów się dokładnie ile zajmuje Ci przygotowanie się do wyjścia. Dzięki temu określisz czas,który musisz poświęcić na przygotowania i unikniesz pułapki, która nazywa się : „zdąże, mam jeszcze czas”:)

-nie przesuwaj zegarka do przodu: to bez sensu i nie działa, Twój mózg jest mądry i szybko uświadomi sobie, że zegarek pokazuje błędną godzinę i masz jeszcze 10 minut;)
alarm-814507_960_720

-nie ustawiaj drzemki: wstawaj gdy zadzwoni budzik (wiem, łatwo się mówi), najlepiej połóż go w takiej odległości od łożka, abyś musiał podniesć tyłek by go wyłączyć. Jeżeli wyjątkowo nie lubisz wstawać wczesnie, to przed snem wykonaj czynności, które zazwyczaj robisz rano. Np możesz sprawdzić pogodę i przgotować sobie strój na kolejny dzień, spakować swoje rzeczy i zrobić śniadanie do pracy/szkoły.

Pamiętaj, że zmiana nawyków wymaga czasu, nagradzaj się za każdy drobny sukces:)
z17174526Q,Prezent