Praca, Rozwój osobisty

15 minut efektywnego relaksu.

Nie zawsze jest czas na godzinną poobiedną drzemkę lub na słodkie lenistwo przed tv. Co jednak zrobić gdy dopada nas zmęczenie i stres a nie mamy czasu na odpoczynek? Niestety w zabieganym świecie zdarza się to coraz częściej. Warto jednak wygospodarować magiczne 15 minut i nauczyć się odpoczywać efektywnie, czyli tak aby w minimalnym czasie, maksymalnie naładować akumulatory. To takie ładowanie baterii na speedzie 😉 Na szczęście jest na to kilka sposobów:

technika-interaktywna

1. Wyłącz telefon, komputer i wszystko co Cię rozprasza.

close-up-z-rak-mezczyzny-za-pomoca-laptopa-i-telefon_1218-374

Jedno jest pewne, dzwoniący telefon czy sygnał przychodzących maili skutecznie utrudni Ci oderwanie myśli od obowiązków. Wyłącz więc przedmioty, które przypominają Ci o obowiązkach służbowych/ domowych. Przez 15 minut świat się nie zawali jeżeli nie będzie miał z Tobą kontaktu.

2. Oddychaj

relaks1

Domyślam się, że pewnie świetnie sobie radzisz z tą czynnością, ale tym razem postaraj się maksymalnie na niej skupić. W medytacji oddech odgrywa kluczową rolę, pozwala się wyciszyć, złapać dystans. Prawidłowa technika oddychania pozwoli Ci zminimalizować stres. Aby skupić się na swoim oddechu, usiądź wygodnie i wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Podczas wdechu postaraj się jak najbardziej wypchać okolice brzucha używając do tego przepony, spychając przy tym powietrze do niższych części płuc. Zatrzymaj oddech i spokojnie policz do pięciu, następnie powoli wypuść powietrze, rozluźniając barki i mięśnie brzucha. Oddychaj spokojnie i głęboko, maksymalnie skupiając się na tej z pozoru tak banalnej czynności.

3. Uśmiechnij się.

bf24-minionek-stuart
Jeżeli nie masz do kogo, to uśmiechnij się do siebie. Uśmiech relaksuje, zmniejsza stres i uspokaja organizm. Spójrz na ulubione zdjęcie, obejrzyj śmieszny filmik. Właściwie to sposób jest mało istotny, liczy się efekt, czyli promienny uśmiech na Twojej twarzy 🙂

4. Ćwicz , tańcz , skacz.

12
Rób cokolwiek przez 15 minut, co pozwoli Ci się zmęczyć. Osobiście polecam odpalenie ulubionej piosenki i spontaniczne wygibasy w rytm muzyki. Podczas aktywności fizucznej w Twoim ciele rządzą hormony szcześcia-endorfiny. Nie ma znaczenia czy będziesz tanczyć, skakac po łóżku czy ćwiczyć jogę. Rób to co sprawi Ci przyjemność. Dzięki temu w prosty sposób dotlenisz organizm i zyskasz nowe siły do działania.

5.Zdrzemniej się.

To sposób dla leniwców 🙂 Pamiętaj tylko żeby nastawić budzik, aby nie przespać reszty dnia. 15-20 minutowa drzemka przyspieszy procesy zapamiętywania i rozluźni organizm. To świetny sposób na relaks jeżeli masz do zapamiętania sporo nowego materiału w pracy lub w szkole przed ważnym egzaminem.
0_0_0_1319975767

6. Idź na spacer.

spacer
Jeżeli masz taką możliwość i okoliczności przyrody są sprzyjające, wyrwij się na chwilę i pospaceruj. Zmiana otoczenia to świetny sposób aby odciąć się od miejsca/przedmiotów, które w danym momencie Cię stresują.

spacer

7. Posłuchaj odprężającej muzyki.

indeks
I nie mam tu na myśli poezji śpiewanej czy muzyki klasycznej. Słuchaj tego co relaksuje Ciebie, co wprawia Cię w dobry nastrój. Muzyka to kwestia gustu i w tym przypadku każdy najlepiej wie, co jest dla niego dobre.

Tego nie rób:

alcohol-weight-loss-1-400x336

1.Alkohol

Niby lampka wina rozluźnia, ale niekoniecznie jest wskazana podczas dnia pracy. Tę formę relsku warto zostawić na inne okazje, na co dzień lepiej zastosować zdrowsze metody, opisane wczesniej.

2.Zakupy
Uszcześliwiają zwłaszcza kobiety 😉 Niestety pod wpływem stresu i napięcia z łatwością kupujemy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, a co za tym idzie wydajemy pieniądze (często nawet te , których nie mamy). Strategia zakupowa jest niestety krótkotrwała, a w skrajnych przypadkach wywołuje wyrzuty sumienia.

3.Nie przerzucaj stresu na innych.
Jasne, czasami „wyżywanie” się na innych przynosi krótką ulgę, ale po co stwarzać sobie nowe problemy i psuć atmosferę. Bez sensu…

Pewnie znacie wszystkie powyższe sposoby, ja też je znam, ale warto sobie o nich przypomnieć i zacząć stosowac codziennie po to, aby zadbac o swoje zdrowie psychiczne, o własny komfort i sprawić aby dzień był odrobine lepszy:)

Na koniec cytat:

„Odpocznij. Pole, które odpoczeło daje obfite plony.”
(Publius Ovidius Naso)